Wiadomości

Stan wyjątkowy nie opodal granicy z Białorusią

Od kilku dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy punktów, a zatem część rejonów województw podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza wyjaśnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich znajduje się grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Ponadto rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednak rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, iż białoruskie państwo zarządzane obecnie przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje ogromną operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Ponadto wskazał, iż białoruski reżim uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Sunrise Festival 2018
Sunrise Festival 2018

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Godzina "W"
Godzina "W"

Ekino TV - filmy online
Ekino TV - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - filmy online
Fili CC - filmy online

nowa aplikacja biedronka
nowa aplikacja biedronka

Zostaw komentarz