Wiadomości

Stan wyjątkowy tuż przy granicy z Białorusią

Od paru dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym otoczono aż sto osiemdziesiąt trzy obszarów, więc pewien fragment terytoriów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Rząd premiera uzasadnił ustanowienie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Zdaniem rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Oprócz tego rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w przypadkach niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki są niewystarczające. Natomiast decyzja prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może anulować Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, iż Białoruś kierowane w tej chwili przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Dodatkowo wskazał, że reżim białoruski uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu obok granicy z Białorusią.

Sunrise Festival 2018
Sunrise Festival 2018

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Godzina "W"
Godzina "W"

Ekino TV - filmy online
Ekino TV - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - filmy online
Fili CC - filmy online

nowa aplikacja biedronka
nowa aplikacja biedronka

Zostaw komentarz